Downwind paddleboarding

Vyzkoušejte Downwind Paddleboarding!

SUP je všestranný sport s velkým množstvím odlišných disciplín. Kromě sjíždění řek si můžete ve vnitrozemí užít i downwind. Obecně, kdykoli pádlujete s větrem v zádech, je to downwind. Jenže downwinding na paddleboardu je jízda na otevřené vodě při vysokém větru, který vytváří větrné vlny na kterých se můžete svézt a využít jejich energii. Faktorů, které ovlivňují jízdu, je podstatně víc a to především na moři. V jistých ohledech se downwind podobá surfování, ale při downwindu jedete v přímém směru na dlouhé vzdálenosti. Pro začátek a ovládnutí techniky však bohatě postačí větší vodní nádrž a vítr o rychlosti už kolem 7 km/s.


Bezpečnost

První věcí je bezpečnost a dodržování jistých zásad. Downwind se jezdí na otevřeném moři, větších jezerech a vodních plochách. Pokud se něco pokazí a máte daleko na břeh, je to problém. Pokud k tomu přidáte vítr a bouřlivé počasí je tu velký problém. Dobré je nevyrážet na jízdu sám, zvlášť pokud nemáte zkušenosti nebo neznáte místní podmínky. Je dobré mít i záložní plán při změně počasí nebo větru.

Obecně platí tyto zásady:

- používejte leash a plovací vestu
- vhodné oblečení, které zabrání prochladnutí
- mějte sebou dostatek vody, energetické potraviny
- kromě toho se může hodit světlo, píšťalka, mobilní telefon
- mějte záložní plán

Downwind Paddleboard

Pro downwind je vhodný delší board nad 11 stop, osvědčená je také konstrukce s kýlem, který jej drží v přímém směru a střední rocker (zdvižený nose), který se při překonání vlny neponoří a nezpomalí vás. Delší prkna umožňují snažší překonání větrných vln, což vychází z hydrodynamiky a délky vln.

Technika jízdy

Obecně se doporučuje při paddleboardingu vyrážet proti větru. Zde budu popisovat už jen techniku jízdy po větru. Jednoduše jde o to využít energii větrných vln a svézt se na nich. Ty když vyrážíte se rychle valí kolem Vás a pohrávají si s Vámi i prknem. Při rozjezdu stůjte s pokrčenými koleny ve středu prkna čelem ve směru jízdy. Budete tak stabilnější a udržíte se déle mezi jednotlivými vlnami. Zpočátku je třeba pádlovat vysokou frekvencí a silnými záběry. Budete cítit, jak vlna vždy vyzvedne paddleboard a jakoby jej chvíli unášela. Pak jakoby sklouznete na zadní stranu vlny a v tomto momentě je třeba zabrat ze všech sil aby prkno chytilo další vlnu. Takto začnete zrychlovat a prodlužovat čas, kdy vás vlna unáší. 

Jakmile cítíte, že paddleboard unáší vlna, ještě párkrát rychle zaberte. Pokud je vlna dost strmá zkuste udělat krok dopředu a přemístit tak váhu na přední část desky. Zárověň je třeba si dávat pozor, aby se nose neponořil hluboko do vody. Nejenže by vás to zpomalilo, ale můžete zratit i rovnováhu. Pohyb na prkně vpřed přidá na vaší rychlosti, pohyb dozadu zdvihne nose, zlepší se manévrovatelnost.

Na závěr tip na downwind na Nových Mlýnech

K downwindu jako přímočaré jízdě po větru patří i potřeba vyřešit, jak se dostat zpět. Obvykle sebou nemám podporu na souši a nerad se dřu proti větru. ATC Merkur Pasohlávky se mi osvědčilo jako výborné místo. Fouká tu často celkem stabilní severozápadní vítr. Při opravdu silném větru je lepší po vjezdu do areálu vyložit prkno na západním konci směrem na Pasohlávky a přejet na druhý konec, kde sídlí windsurf škola F4. Přes kemp se pak vrátíte pěšky (procházka něco přes kilometr), odměnou jsou pak téměř 3 km svezení s poměrně snadným návratem.


Žádné komentáře:

Okomentovat