Stand Up Paddling

ZáložkaO sportu

vznik a kořeny SUP, přínosy, disciplíny 


Stand up paddling (zkr. suping, SUP) neboli pádlování na prkně ve stoje, v Česku známé především jako paddleboarding, je jednou z globálně nejrychleji rozšířených sportovních aktivit. Obliba sportu je do značné míry způsobena všestranností a variabilitou. Od adrenalinové jízdy na vlnách nebo v peřejích, přes fitness pádlování po aktivní odpočinek a relax na vodě. Jedná se o skvělou zábavu pro všechny bez ohledu na věk nebo zkušenosti s vodními sporty. SUP je populární jednoduše proto, že Vás dostane ven na vodu novým a neobvyklým způsobem. Zlepšíte si svou motoriku, rovnováhu a donutí Vás provozovat fitness, aniž by jste si to přímo uvědomovali. 

Historie a původ

Jedná se o znovuobjevení pradávného využití surfu? Asi ne tak úplně, i když hlavní kořeny směřují do Polynézie a na ostrovy Hawaie (pojmenování Hoe he'e nalu). Používání pádla se mezi „bíčbojs“ masivněji rozšířilo na začátku 60. let při focení  turistů učících se surfovat. Už tehdy legendární surfaři se svými dlouhými prkny vyráželi chytat vlny za pomoci pádel. Jak se surfová prkna postupně stávala menšími, lehčími a rychlejšími, jejich využití téměř vymizelo. Bylo však "znovuobjeveno" instruktory nejrůznějších, nejenom boardových, sportů.

Disciplíny

Různé podoby sportu se rozšířily po celém světě a jednotlivé disciplíny se stávají všeobecně uznávanými.

SUP surfing - jedná se o formu klasického surfování na příbojových vlnách. Pádlo umožňuje nejenom v krátkém čase vyvinout rychlost potřebnou pro chycení vlny, ale slouží i k manévrování nebo pokud je potřeba se při čekání na vlnu udržet na správném místě. Pádla používaná pro SUP surfing mívají menší plochu listu, což umožňuje na kratší čas vyvinout vyžší frekvenci pádlování a rychlost. Plováky pro surfování jsou kratší, mají užší tail, díky kterému se prkno více ponoří do vlny. Tento tvar je však činí pomalejšími při rychlostním pádlování.

Flatwater SUP - pádlování na prkně na stojaté vodě jezer, přehrad nebo horních toků řek. Prkna bývají delší, širší a také stabilnější. Pádlování je skvělá fitness aktivita. Kromě toho, že nejen posiluje všechny hlavní svaly, bylo prokázáno i příznivé působení sportu na kardiovaskulární a imunitní systém.
Z flatwater sup a jeho fitness povahy vychází i další odnož, a to cvičení SUP Yoga.

Samotné závodění Race SUP se jezdí jak na otevřeném moři, tak i na stojaté vodě. Závodní disciplíny v poslední době zaznamenali velký nárůst popularity, ale i individuální vytrvalostní touring má své kouzlo. Rychlostní paddleboardy se tvarem od tradičně známých surfových prken velmi liší. Z hlediská požadavku rychlosti jsou prkna užší a delší a mohou být i méně stabilní.

River SUP - rychle se rozvíjející disciplína sjíždění řek na paddleboardu. Jízda v peřejích bývá označovaná whitewater. Prkna bývají kratší, širší a více stabilnější. River SUP vyžaduje určité schopnosti a zkušenosti jezdce. Jezdci, kteří vyznávají adrenalinový styl jízdy, spíše využijí modely, které jsou přímo pro whitewater konstruované. Pro běžnou jízdu na tuzemských "olejích" jsou vhodné prkna typu allaround.


Technika jízdy


Jak na to? - pádlování, pozice a stabilita, bezpečnostní zásady

Bezpečnost při pádlování


Počítejte s tím, že minimálně v začátcích se budete muset namočit. Proto byste měli zhodnotit své plavecké schopnosti a případně využít například plovací vestu. Zásadním pravidlem číslo jedna je nikdy nenechávat plovák samovolně plavat na vodě. Pokud naříklad při pádu ztratíte pádlo, vždy se nejprve vraťte k plováku, se kterým si pro ztracené pádlo můžete dopádlovat ručně. Proud nebo vítr vám totiž může samotný plovák rychle odvát. Můžete také využívat bezpečnostní lanko, kterým si svůj plovák připnete ke kotníku nebo k pasu na řece. I v tomto sportu platí pravidlo, že každý si zodpovídá za své vybavení.
Stabilita

V závislosti na typu paddleboardu se liší i jejich vlastnosti a některá prkna jsou pro začátečníky vhodná více než ostatní. Při pádlování se tolik nenahýbají ze strany na stranu a patří mezi ně většina nafukovacích plováků nebo prkna typu allaround. Oproti tomu užší rychlostní plováky kladou na stabilitu, techniku jízdy a pádlování vyžší nároky.
Pozice nohou

Stůjte uprostřed prkna. Budete-li stát příliš vepředu, bude se vám potápět nose (přední část paddleboardu). Pokud na druhou stranu stojíte příliš vzadu bude se Vám potápět tail (to vzadu). Oboje zpomaluje. Obvyklý postoj na stojaté vodě je s nohami u sebe, což vám umožňuje i snáze střídat pádlování po obou stranách. Pokud však sjíždíte řeku nebo rozrážíte vlny, stůjte rozkročmo s dominantní nohou (odrážíte se s ní při skoku) mírně dopředu podobně, jako při surfingu.
Pádlování

Držte pádlo jednou rukou na rukojeti a druhou přibližně v jedné třetině od horního konce. Umístění rukou se střídá v závislosti na jaké straně zabíráte. Začněte tím, že se pokusíte listem pádla dosáhnout na špičku svého paddle boardu. Držte pádlo ve výšce horního okraje plováku a zaberte podél pohybem horní ruky směrem dopředu. Při pádlování se pádlo noří do vody jednu nebo dvě stopy před jezdcem, zdvih vzadu. Nesnažte se protahovat zdvih příliš daleko za nohy. Úhel pádla tak způsobuje noření zadní části přiliš do vody a zpomaluje vás. Existují dva hlavní důvody proč je čepel pádla zahnutá dopředu. Ohyb listu jednak číní pádlo více stabilnější ve vodě a jednak umožňuje snažší vytáhnutí. Příliš dlouhé záběry tento efekt znemožnují. Pádlujte ze strany na stranu, abyste korigovali váš kurs. S tím, jak se bude vaše technika zlepšovat, budete schopni udělat více záběrů, aniž byste museli měnit strany.   


 Technologie SUP

Záložka

SUP boards

Prkna pro pádlování se více či méně podobají surfovým prknům, záleží k jakému stylu jízdy jsou navržena, zda spíše pro plochou vodu a turistiku (touring), jízdu na vlnách nebo peřejích řek (whitewater disciplíny).

Technologie a materiály

V současné době existuje na trhu široká nabídka paddleboardů nejrůznější konstrukce. Zákazník má teoreticky možnost zvolit mezi sériově vyráběnými plováky nebo ručně tvarovanými, takzvanými "custom" produkty, jejichž tvůrci při tvarování desek uplaťnují svůj vlastní styl a know-how. I v dnešní době ekonomické optimalizace výroby se řada předních značek stále spoléhá na originalitu a nezastupitelný lidský faktor při tvarování desek. Pokrok však dorazil i do tohoto odvětví a v počítači navrhnutý design prkna dnes může vyfrézovat CNC automat. U levné masové produkce mohou však být použity materiály nižší kvality, polystyrenová pěna s nižší hustotou, menší množství vrstev laminátu, méně odolná polyesterová pryskyřice místo epoxidové. Taková prkna jsou více náchylná k praskání. Kvalita prken se odvíjí nejen od typu použité pěny, ale i od laminovacího materiálu a počtu aplikovaných vrstev, využití railů a dřevěných vyztužovacích stringerů. U prken SUP bývá často kombinováno několik vrstev laminace společně například s bambusovým deckem (palubou).

Celodřevěné SUP boardy

Většinou se jedná o jedinečné paddle boardy výráběné menšími výrobci nebo staviteli lodí, které svým majitelům přináší luxusní zážitek z jízdy. Jsou rychlé, komfortní a především pěkné na pohled. Mohou být jak duté s žebrováním, tak z masivního dřeva. Při jejich výrobě je obvykle kladen důraz na šetrnost k přírodě a je využíváno dřevo například ze starých palub lodí. Zkusit vyrobit si takový vlastní paddleboard může každý. Na internetu lze nalézt návody a plánky a i samotní výrobci se často rádi podělí o své know-how.
Rich Blundell (www.grainsurf.com) vyrábí opravdu "zelené" prkna například z cedru, přičemž se stará, aby i do budoucna bylo z čeho prkna stavět.
Chesapeake Light Craft (www.clcboats.com) vyrábí kromě sup boardů dřevěné lodě a kajaky.


Pádla pro SUP

Materiály a provedení

Pádla používaná pro Stand up paddling jsou obvykle vyrobena ze sklolaminátu, uhlíku nebo ze dřeva. Mají lopatkovitě zahnutý tvar a jsou opatřena rukojetí. Délka pádel se pohybuje v rozmezí 170 až 225 cm a šířka listu bývá 6 až 10 palců (zhruba 15 až 25 cm). Existuje mnoho tvarů listů pádel a většina výrobců rozlišují ve svém portfoliu pádla podle toho, komu a k jakému účelu mají sloužit. Od běžných, rekreačních pádel pro začátečníky až po profi závodní pádla pro nejnáročnější sportovce. Existují pádla konstruovaná zvlášť pro sjíždění vln nebo naopak pro stojatou vodu. Kompromisem mezi těmito dvěma typy jsou hojně zastoupená tzv. allaround pádla. Adjustable paddles (délkově nastavitelné pádla) umožňují díky různým systémům přizpůsobení délky potřebám jezdce. V souvislosti s rychlým růstem popularity skladných nafukovacích SUP boardů vznikla i poptávka po skládacích pádlech, které lze snadno sbalit a jsou ideální pro cestování. Ne pro nic za nic zkušení jezdci považují výběr pádla za důležitější než výběr samotného paddleboardu. Neplatí, že drahé karbonové pádlo vám bude sloužit déle než levnější, ale o něco těžší aluminiové. Správná délka pádla je základem správného pádlování. Běžně platí pravidlo že pádlo by mělo výšku svého majitel převyšovat přibližně o 12,5 až 20 cm. Pokud stojíte na prkně, držíte pádlo jednou rukou na rukojeti a druhou přibližně v jedné třetině od horního konce. Umístění rukou se střídá v závislosti na jaké straně zabíráte. Při pádlování se pádlo noří do vody jednu nebo dvě stopy před jezdcem. Pádlo je pak tlačeno vodou pohybem horní ruky podobným boxování.