Jak vybrat pádlo pro paddleboard

Vybíráte pádlo pro paddleboard?

Volba pádla je pro jezdce velmi důležité rozhodnutí. Správně zvolené pádlo zaručí,  že čas strávený na vodě bude opravdu zábavným. Mělo by být dostatečně lehké a komfortní i pro celodenní pádlování a také dostatečně odolné vzhledem k podmínkám ježdění. Pokročilejší jezdci často přechází z low-performance plastových a hliníkových pádel na lehčí, ale dražší materiály. Na druhou stranu i odolné hliníkové pádlo může být dobrou volbou jako doplněk k rodinnému paddleboardu.

http://www.suping.cz/padla-sup-c6/nastavitelne-padlo-sup-brunotti-i2752/

Materiály

Paddleboardová pádla jsou vyráběná z různých materiálů a každý má určité výhody i omezení. Plast, resp. termoplast je ekonomická volba, avšak plastová pádla bývají těžší. Naopak sklolaminátová pádla jsou lehká, pevná, pružná a výhodou je i přijatelná cena. Karbonové vlákno je nejlehčí a nejsilnější materiál a oceníte ho hlavně při delším pádlování. Nevýhodou karbonových pádel je vyšší cena. Hliníková pádla jsou ekonomickou variantou. Jsou odolná, ale rigidní a v chladnějším počasí vás z něj mohou zábst ruce. Pádla vyráběná ze dřeva jsou přirozeně lehká a příjemná na dotek. Svou roli hraje i estetická stránka a využití obnovitelného přírodního zdroje. Někdy se také dřevo kombinuje se zpevňující vrstvou sklolaminátu.


Délka pádla

Nejdůležitější parametr při výběru pádla je správná délka umožňující komfortní pádlování. Delší pádlo vás nutí držet ruce vysoko a rychleji se unavíte. Kratší pádlo nutí k jízdě v předklonu a trpí tak záda. Délka se samozřejmě odvozuje od tělesných proporcí paddleboardisty. Platí však, že obvykle bývá o 20-25 cm delší než je výška jezdce. Záleží však také na disciplíně a způsobu pádlování. Pro rychlostní závodní pádlování jsou pádla ještě cca. o 5 cm delší. Krátké pádlo je naopak pro snadné ovládání prkna dobré pro surfing na vlnách s častým střídáním stran, ale i pro whitewater SUP na řece.

Problém volby správné délky řeší nastavitelná, tzv. vario pádla. Hodí se nejenom pro různé styly pádlování, ale jsou vhodné i do rodiny pro různě velké postavy. Mechanismus nastavitelné spojky může dělat pádlo těžším. Ti, co to s paddleboardingem myslí vážně a chtějí dosáhnout maximálního výkonu, volí custom made pádlo s délkou na míru.

Velikost listu

Větší plocha listu umožňuje snazší manévrování s paddleboardem. Větší listy pádel jsou vhodné pro surfing, ale i divokou vodu, kdy se často potřebujete pádlem opřít o vodu a získat stabilitu. Menší listy jsou vhodné pro touring, při pádlování na dlouhé vzdálenosti tolik nezatěžují ruce. Hodně paddleboardistům však vyhovují i střední velikosti univerzálních pádel.

Pružnost

Optimálně pružné pádlo umožňuje efektivní záběry. V první fázi záběru se pádlo prohne a nahromaděná energie se uvolní v momentě, kdy již tolik nezabíráte, když se list pádla dostává za vás. V tomto směru je zásadní rozdíl například mezi rigidním duralovým pádlem a ohebným pádlem sklolaminátovým nebo karbonovým.

Žádné komentáře:

Okomentovat